MySQL Yazıları
MySQL

Temel MySQL Komutları

MySQL’e web tabanlı olarak PhpMyAdmin ile bağlanabilirsiniz. Eğer Masaüstü bir program istiyorsanız Navicat bunlardan bir tanesi. Biz PhpMyAdmin üzerinden ilerleyeceğiz, öncelikle nasıl bağlanacağımızı anlatalım.

Eğer paylaşımlı bir hosting kullanıyorsanız bu muhtemelen cPanel veya Plesk panel üzerinde çalışıyordur. Sitelerin büyük bir kısmı cPanel ile çalıştığından ilk örneğimizi cPanel üzerinden verelim.

www.websiteniz.com:2082 yazdığınızda kullanıcı adı ve parola soran bir karşılama ekranı gelecek. İlgili boşlukları doldurduğunuzda Databases sekmesi altında PhpMyAdmin logosunu göreceksiniz. PhpMyAdmin açıldığında, sol kısımda veritabanları ve bunların altında da veritabanına bağlı tablolarınız gözükecek. İşlem yapmak istediğiniz tablonun üzerine tıklayıp ekranın üzerinde SQL sekmesine tıkladığımızda artık tablomuza direkt SQL kodlarını yazabilir duruma geleceğiz.

Şimdi aşağıdaki SQL cümleciğiyle başlayalım:
Aşağıdaki cümlecikte sehirler tablosundaki sehir_ismi sütunundan ismi ISTANBUL olan şehiri çekelim

SELECT * FROM sehirler
WHERE sehir_ismi='ISTANBUL'

sehirler tablosundan şehir nüfusu 100.000 üzerindeki şehirleri listeledik ve sonuna

ORDER BY sehir_nufus DESC

parametresi ekledik yani nüfusu en fazla olandan başlayıp en aza doğru sırala. Buradaki DESC büyükten küçüğe, ASC ise küçükten büyüğe sıralama yapmakta.

(DESC = DESCENDING / ASC = ASCENDING kelimelerinin kısaltılmışıdır.)
SELECT * FROM sehirler
WHERE sehir_nufus>='100000'
ORDER by sehir_nufus DESC

Örneğin 41 plakasının hangi şehire ait olduğunu öğrenmek istiyorum

SELECT * FROM sehirler
WHERE sehir_plaka='41'

Tablomdaki şehirleri saymak istediğimizde COUNT() fonksiyonunu kullanıyoruz. Burada ilk defa gördüğümüz AS komutunun açılımı ALIAS yani Takma Ad olarak tanımlanıyor. Şehir sayısını listediğinde ise sehirSayisi sütunu adı altında listeliyor.

SELECT COUNT(sehir_ismi) AS sehirSayisi
FROM sehirler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir