Google Seo
🖱 Web

SEO Nedir?

Size SEO’yu gündelik bir dille ve senaryolaştırarak açıklayacağım. Umarım aşağıdaki hikayemi beğenirsiniz ve benzetmeler seo konusunda size yardımcı olur.

Bir mahalle düşünelim ve bu mahallenin idari amiri Muhtar düşünelim (Google) bu mahallede yaşayan İnsanlar düşünelim (Web Siteleri)

Aynı zamanda bu mahallenin önde gelenleri ve bu mahallede yıllanmış, güvenilir insanlar düşünelim (Rakip web siteleri veya içerik yönünden benzer web siteleri)

Bu mahallede ön planda olmak için öncelikle diğer insanların bize referans olması (Backlink) gerekiyor. Biz bir evde yaşıyoruz ve buraya yeni taşındık bize birilerinin referans olması gerekiyor. Bu referansları da muhtara bildirmesi gerekiyor. Komşumuz diyor ki: “Adnan bu mahalleye yeni taşındı, iyi insandır, düzgün insandır ve aynı zamanda bilgi küpü bir insandır etrafına ışık saçar bilgisinden faydalanırsınız” Muhtar gelip evi inceliyor. Etrafa bir göz gezdiriyor, tamam diyor notunu vereceğim kısa bir süre sonra.

Bu not değerlendirmesinde, benim evimin dizaynına bakıyor, temizliğine bakıyor (sitenin tasarımı, kullanılabilirliği) Daha sonra benimle konuşup bilgi düzeyimi ölçüyor, nasıl bir insanım? (sitenin içeriği, ürünler hakkında bilgilerin olduğu metinler) sonrasında çıkıyor dışarı ve beni izlemeye başlıyor. Bana gelip giden insanları analiz ediyor (sitenin ziyaretçileri) bana misafirliğe gelenler ne kadar sürede evimden çıkıyorlar? Uzun süre kalıyorlar mı? Eğer uzun süre kalıyorlarsa ve tekrar tekrar beni ziyaret ediyorlarsa bana değer veriyorlar demek anlamına geliyor bu. (Ziyaretçinin sitede geçirdiği süre)

Muhtar yalnızca bizi değil, herkesi izliyor. Nasıl olsa kendisi big brother ve karar mercii.
Bu gözlemlerin sonunda bize bir yer belirliyor, evin temizliği, kapıyı hızlı açma süremiz (sitenin açılış hızı), misafirlerimizin can ve mal güvenliğini teminat altına almamız (SSL sertifikası ve güvenlik) gibi kriterlerle bizi yukarıya taşıyor.

Eğer evimiz kirli olsaydı, yine de fikri değişmeyecekti. Çünkü herkes ev temizliği konusunda profesyonel olmak zorunda değil. İçerideki bilginin önemli olduğu bir devirdeyiz. İçerideki insan (yani web sitesinin içeriği) bilgi yönünden çok değerli bu muhtar için. Ne kadar özgün bilgi verebiliyorsa o kadar değeri artıyor.

Ev tertemiz (kod bakımından perfect) fakat içeride oturan vatandaş ilkokul 2.sınıftan terk, Türkçe’yi düzgün konuşamayan, etrafına bilgi vermeyi bırak komple mahallenin seviyesini ve kalitesini düşüren bir vatandaş bu muhtarın gözünde maalesef değersiz kalıyor.

Öncelikle çözülmesi gereken konu sitede içerik üretmek ve olabildiğince metin yazmak. İnsanları sitede tutacak ayrıntılara önem vermek.

Şimdilik hikayemizi burada sonlandıralım, beğeni veya eleştirilerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Bir sonraki hikayede görüşmek üzere..

2 Cevap SEO Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir