Windows Yazıları
Windows

Windows Kilitli Flash Bellek Problemi

Yazma ve formatlama korumalı flash belleklerimizde problemin nedeninin farkına varamadığımız: “Disk Yazma Korumalı” veya “Bu diske yazılamıyor..” gibi mesajları mutlaka almışsınızdır. Konuyla ilgili tecrübesi olmayan bilgisayar kullanıcıları flash belleğin salt okunur pozisyonuna geçtiğinin de muhtemelen farkında olamayacaktır. Salt okunur yerine kilitli flash bellek demek belki de daha doğru bir tabir.

Aşağıda kilitli flash belleği nasıl yazılabilir hale, formatlanabilir hale getireceğinizi anlatacağız. Sırasıyla takip edelim:

1. Windows (Başlat) düğmesine tıklayıp “diskpart” yazalım. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

2. Daha sonra “list disk” yazarak bilgisayarımıza takılı olan ve aktif çalışan diskleri görüntüleyelim.

3. İlgili diskimiz hangi sıradaysa “select disk 2” veya “select disk 4” diyerek seçelim.

4. Son olarak kilitli flash belleğimiz aslında “Salt okunur” durumda, bunu güncellemek için “attr disk clear readonly” yazdığımızda flash belleğimizin kilidi kalkacak ve tekrar yazılabilir, formatlanabilir hale gelecek.

Takip ettiğimiz adımları aşağıdaki ekran görüntüsünden görebilirsiniz.

Not: Disk seçimi yaparken azami ölçüde dikkat göstermeliyiz, aksi halde sabit disklerimiz üzerinde geri döndürülemeyecek sonuçlarla karşılaşabiliriz.

Not2: Flash Belleği kilitlemek için ise “attr disk clear set readonly” yazdığımızda flash belleğimiz yazma ve formatlama korumalı hale gelecektir.