Apple Klavye Değişimi
Genel, 💻 MacOS

Macbook Pro Klavye Sorunu ve Apple Servis Hizmetinin Kalitesi

Yaklaşık 2 aydır Macbook Pro Klavyemde e tuşunun iki defa basma problemi vardı. Çok gereksiz yerlerde iki defa basıyordu. Bu en çok kod yazarken, parola girerken ciddi sorun oluşturuyordu. Macbook Pro’mun da garantisi bitmişti.

Tüm masrafları göze alarak Zorlu Center Apple Teknik Servisinin yolunu tuttum. Tabi ki 1 hafta öncesinden randevu alarak. Direkt gittiğinizde yardımcı olma şansları az oluyor, çünkü ciddi bir kalabalık var. Siz başka servislere de gidebilirsiniz.

25 Ocak 2020 tarihinde servise bilgisayarımı teslim ettim. Teslim öncesinde sizinle ilgilenen görevli belli başlı test işlemleri yapıyor. Benim klavyemdeki problemi de canlı olarak test etmek için Spotlight aramasını açtı ve ilk denemesinde e tuşu iki defa bastı. Derdimi nasıl anlatacağımı kara kara düşünürken ilk denemede hatayı görmesi beni bir hayli sevindirdi.

Görevli Macbook Pro’nun klavyesinin tamamen değişeceğini, bununla birlikte top case (yani alt kasa) ve bataryanın da değişeceğini söyledi. Zaten top case üzerinde beni rahatsız eden solmalar vardı, bunun için daha önce fiyat bile almıştım.

Yaklaşık 3 gün sonra Apple Servis’ten arandım, teknik görevli: “Macbook Pro’nuzda bir sorun yok, klavyenizin altında pislik birikmiş, onu temizledik ve kasanızı da alkol ile temizledik. Şu an bir sorun gözükmüyor” dedi.

Ben de tamam diyerek ertesi gün Apple Zorlu Center’a gittim, Macbook Pro’mu teslim aldım, teslim aldığımda e tuşunu test ettim ve bir defa basıyordu. İşin garip tarafı test edince düzgün basan tuş hiç ummadığım anlarda iki defa basıyordu. Problemin çözülmüş olduğunu düşünerek eve döndüm. Eve döndüğümde Apple ID ile oturum açmak istediğimde parolamın yanlış olduğu uyarısı geliyordu. (Genellikle parolamı klavyeye bakarak yazarım) Sonra farkettim ki E ve R tuşlarının yerleri yanlış takılmış.

Ertesi gün tekrar Apple Zorlu Center ‘a gidecekken işlerimi halletmek için tekrar Macbook Pro’mu açtım ve e tuşu iki defa basıyordu. Problem devam ediyordu ve bu sefer randevu almadan gittim, sorunumu anlattım ve tuşların da yanlış takıldığını söyledim.

Yaklaşık 4 işi günü geçtikten sonra klavye, top case ve bataryanın değiştiğini söylediler ve bunun için de bir ücret ödemedim. Apple ‘ın 2016 ve 2017 model Macbook Pro’lar için Kalite Programı kapsamında bu değişimleri ücretsiz yaptığını söylediler.

Link aşağıda, siz de buna benzer problemler yaşıyorsanız Macbook Pro’nuzun garantisi bitse bile yardımcı oluyorlar.

https://support.apple.com/tr-tr/keyboard-service-program-for-mac-notebooks

Yukarıdaki adreste gerekli açıklamalar var. Eğer problem yaşıyorsanız size en yakın servise götürebilirsiniz.

Apple ‘a bu hizmetinden dolayı ne kadar teşekkür etsem azdır. Sanırım Amerikan şirketlerinin politikası tamamen müşteri memnuniyeti üzerine kurulu. Aynı problemler başka bir markada olsa yüzümüze bakılmıyor, ancak konu Apple olduğunda sorgusuz sualsiz müşteri memnuniyeti mevcut.

Bundan sonra Apple markasının olduğu her sektörde tüm teknolojik aletlerimi Apple ile yenileyeceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir